مصوبه ارزی بانک مرکزی

طبق آخرین بخشنامه بانک مرکزی معافیت مالیاتی صادرکنندگان منوط به رفع تعهدات ارزی شده و برخلاف گذشته صادرکنندگانی که مبلغ صادرات آن‌ها کمتر از یک میلیون دلار است، ملزم به رفع تعهد ارزی هستند.

به گزارش پلی رزین به نقل از ایسنا، محمدرضا جعفری، نایب رئیس انجمن صنایع لوازم خانگی ایران درباره جدیدترین بخشنامه بانک مرکزی در زمینه رفع تعهدات ارزی تولیدکنندگان، اظهار کرد: مشکل اصلی این است که عمده صادرات لوازم خانگی به عراق و افغانستان انجام می‌شود که به صورت ریالی انجام می‌شود، اما طبق این مصوبه باید ارز حاصل از صادرات بازگردانده شود.

همچنین به گفته وی، در مصوبه قبلی صادرات زیر یک میلیون دلار از تعهد ارزی معاف بود اما در مصوبه جدید صادرات زیر یک میلیون دلار نیز ملزم به بازگرداندن ارز به سامانه نیما است.

نایب رئیس انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با بیان اینکه صادرکنندگان از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند،‌ گفت که طبق بخشنامه جدید اگر صادرکنندگان تا آخر دی ماه به رفع تعهد ارزی خود اقدام نکنند، باید مالیات بر ارزش افزوده را بپردازند که مبلغ زیادی است.

جعفری با اشاره به اینکه مهلت بازگشت ارز برای صادرکنندگان تا پایان دی ماه در نظر گرفته شده، ابراز امیدواری کرد که زمان در نظر گرفته شده در این بخشنامه تا پایان سال تمدید شود.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی اوایل آذرماه و در پی افزایش نرخ ارز عملکرد صادرکنندگان را یکی از دلایل افزایش نرخ ارز عنوان کرده بود و گفته بود که “آنچه در این روزها دیده می‌شود نیز ناشی از عملکرد برخی از صادرکنندگانی است که بعضا به سبب جو روانی ناشی از حوادث بعد از افزایش قیمت بنزین و شروع تسویه حساب‌های تجار با خارجیان در پایان سال میلادی تلاش می‌کنند ارز خود را با نرخ‌هایی بالاتر عرضه کنند”.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *